niedziela, 6 sierpnia 2017

Czy kontakt z drugim człowiekiem nadal jest dla nas ważny?


Sami przyznajcie, jak często wasz ojciec bądź matka zwracali wam uwagę, abyście odłożyli na chwilę ten telefon i skupili się na rozmowie z nimi, podczas np. wspólnego posiłku. Budowanie relacji między ludzkich oczami starszego człowieka, to temat na który chciałbym dziś zwrócić uwagę.

,,Dzisiejsza młodzież w ogóle ze sobą nie rozmawia" - są to słowa które często powtarzają nasi rodzice. Ja myślę, że nasi staruszkowie nie do końca mają słuszność, w kółko powtarzając to zdanie. Jak wiadomo wychowali się oni w zupełnie innych czasach, w innym systemie, w którym nie było jeszcze czegoś takiego jak internet. Był to świat w którym jedną z podstawowych zasad tworzenia relacji z drugim człowiekiem był (zawsze) kontakt "face to face", a znajomymi nigdy nie były osoby wirtualne. Były to czasy, w których utrzymywało się znajomość z zaledwie kilkoma osobami, a nie tak jak jest to teraz, czyli znajomość 300 (nic dla nas nie znaczących) osób rozsianych po całym świecie.

Dlaczego nie do końca zgadzam się ze słowami starszego pokolenia? Ponieważ po mimo to, iż znajomych mamy wielu, to wciąż tytuł przyjaciela zarezerwowany jest dla osób, które są najbliżej. Dzięki temu zawsze mamy z kim rozmawiać, zawsze mamy kogoś kto na pewno nas zrozumie oraz zawsze mamy kogoś na kim możemy polegać. Czasy się zmieniają, technologia idzie do przodu, jednak to, że człowiek potrzebuje drugiej osoby nigdy się nie zmieni.

Takim akcentem zakończę ten nieco odmienny (w porównaniu do pozostałych) wpis. W komentarzu napiszcie, czy podobał wam się mój wpis i czy chcielibyście takich więcej.
16 komentarzy:

 1. Bardzo fajnie piszeszi myślę, że powinieneś częściej dodawać tego typu posty :D pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, miło przeczytać :D ! Dziękuje i wpadaj częściej.

   Usuń
 2. Powiem Ci tak... Przeczytałam wpis od razu pochłonęłam go, bo bardzo zainteresowała mnie jego treść. Chyba każdy z nas jest zdania, że czasy się zmieniły, bo to jest bardzo ważne, że upłynęło wiele lat odkąd nasi staruszkowie żyli oraz się wychowywali. Teraz wszystko się zmieniło. Technologia poszła do przodu na tyle, że nasze kontakty jak to nazwałeś "face to face" nie kończą się na nich, a bardziej rozbrzmiewają na rynku wirtualnym, no i również w tym wirtualnym świecie. Ile ja razy w życiu słyszałam, aby odłożyć telefon, zając się wszystkimi wokół. Ale my właśnie mamy tych znajomych "tam" w internecie. W tym co jest bardzo powszechne i również bardzo ważne w tym świecie, w którym żyjmy TERAZ.
  A wpis bardzo dobry. Chciałabym takich więcej na Twoim blogu, bo również byłabym zaciekawiona co myślisz na jeszcze inne tematy.
  Pozdrawiam gorąco,

  Natasza z bloga: jestemnatasza.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zwykle świetny komentarz mi zostawiłaś ! Dzięki wielkie za miłe słowa !

   Usuń
 3. Jak ja uwielbiam takie posty! Naprawdę takie są godne uwagi, by choć na chwilę zatrzymać się w tym ciągłym biegu i zastanowić nad sensem tego co dzieje się wokół Nas. Polecam więcej pisać takich postów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O super, że Ci sie podobało ! Bardzo mnie to cieszy ! :D W takim razie będzie więcej takich wpisów !

   Usuń
 4. No fajnie wszystko napisałeś i masz rację ;)
  U mnie też starsi ciągle tak mówią, dlatego jak siedzę z nimi odkładam telefon, ale za chwilę wszystko nadrabiam ;) Kontakt przez fb czy sms jest o wiele prostszy i można utrzymywac go nawet z ludźmi, którzy są tysiące km od nas i to jest super ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki kontakt to przede wszystkim dzieło naszych czasów. Starsze pokolenie mogą tego nie zrozumieć. Cóż... :D
   Dzięki wielkie za komentarz!.

   Usuń
 5. Osoby dorosłe czasem nie mają świadomości, że dla nas jest to normalna forma komunikacji poprzez właśnie różnego rodzaju komunikatory, z jednej strony jest tak, że wolimy rozmawiać "face to face" ale z drugiej o wiele łatwiej i szybciej jest nam rozmawiać przez telefony. O wiele prościej jest nam się skomunikować teraz z osobą na drugim końcu świata niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak nie ma co ukrywać telefon przy stole z rodziną nie jest mile widziany. Spędzając czas z bliskimi powinniśmy postawić na jakość komunikacji z nimi, sama robię tak bardzo często, bo nigdy nie wiadomo ile ta druga osoba będzie jeszcze przy nas ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć! :D

  Jak najbardziej zgadzam się z Twoją wypowiedzią. Czasy się zmieniły, a starsze osoby nie do końca to rozumieją. I w zasadzie mają do tego prawo.
  Jednak też ciężko się trochę z nimi nie zgodzić. Uważam, że kontakt przez internet a face to face to dwie zupełnie inne bajki.

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluje świetnego bloga.
  Chętnie podejmę z Tobą współpracę.
  Proszę o kontakt na maila:
  info@paywin.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Mateusz, musisz mi powiedzieć więcej o jakiej współpracy mówisz. Zapraszam na mój fp na Facebook. Tam dokończymy temat lub mail, który możesz zalega w zakładce "kontakt".

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety większość młodzieży nie umie ze sobą naprawdę rozmawiać. Podczas rozmowy trzeba skupić się na drugiej osobie, a większość młodych zajętych jest telefonami.
  Co powiesz na wspólną obserwację ?
  http://natalie-forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za komentarz, który oczywiście mówi prawdę. Zgadzam się z tym co powiedziałaś chociaż w pewnym sensie ja sam dalej mogę nazwać siebie młodzieżą. Pozdrawiam

   Usuń
 10. Moim zdaniem młodzież jest bardzo uzależniona od telefonu. Moja siostra jest tylko 4 lata młodsza ode mnie, a dzień rozpoczyna od telefonu. Potrafi leżeć w łóżku po kilka godzin i pisać lub oglądać coś na telefonie- porażka i zmarnowany czas.

  OdpowiedzUsuń

TOP