poniedziałek, 30 listopada 2015

Wspaniały olej lniany

Wśród olejów roślinnych, tym najbogatszym źródłem w kwasy omega-3 jest olej lniany.
Osoby, które walczą ze z kilogramami powinny zaprzyjaźnić się z właściwościami tego oleju. 
Olej ten zawiera tzw. lignany, które działają podobnie do żeńskich hormonów - estrogenów. 
Są one odpowiedzialne za ważne funkcje organizmu, m.in. : regulację gospodarki węglowodanowej, redukowanie masy mięśniowej czy zwiększenie formowania tkanki kostnej.
Przyspiesza on metabolizm, ,który ułatwi przekształcanie pożywienia w energię, zamiast w tłuszcz oraz korzystnie wpłynie na trawienie, dzięki wysokiej zawartości błonnika.


Olej lniany powinno się spożywać  na zimno. Nie należy go podgrzewać ani używać do smażenia, ponieważ nie tylko traci wtedy swoje cenne właściwości odżywcze, ale też staje się wręcz szkodliwy. Aby móc skorzystać z jego zdrowotnych zalet, zaleca się przyjmować około 2 - 3 łyżek dziennie. Ma żółtą barwę i intensywny zapach, smak migdałowy i nieco cierpki. Można stosować go jako dodatek do sałatek, zup, kasz czy ziemniaków lub maczać w nim pieczywo
Aby zachować jego zdrowotne właściwości należy przechowywać go w ciemnej butelce, chronić przed działaniem słonecznym i trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu. Po otwarciu olej lniany należy schować do lodówki i spożyć go w ciągu 1-2 miesięcy.

2 komentarze:

 1. AAAA this is such a fun post! thanks for sharing. Do you want to support each others blog by following each other? Please let me know so I can follow you right back:)

  xoxo
  www.theclosetelf.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Używam go! :)

  Zapraszam na nowy post! Jeśli Ci się spodoba będzie mi bardzo miło, jeśli skomentujesz i zaobserwujesz mój blog. :)
  >> ALEXANDRAK-BLOG.BLOGSPOT.COM <<
  OdpowiedzUsuń

TOP